ABC - jak traktować buty zamszowe na co dzień

Opinie na temat obuwia zamszowego są podzielone. Jedni twierdzą, że choć piękne są trudne w utrzymaniu i średnio nadają się na jesienno-zimowe warunki, inni wręcz przeciwnie - uważają że buty zamszowe są łatwe w utrzymaniu i przy właściwej pielęgnacji doskonale nadają się na trudne warunki. Nie wdając się w detale, faktem jest, że właściwie pielęgnowane zamszaki potrafią świetnie wyglądać przez długie lata, a wilgoć im nie straszna.

Bardzo istotną sprawą przy pielęgnacji zamszu są dobrej jakości środki do pielęgnacji. Sam proces pielęgnacji to kilka bardzo prostych czynności, które nie powinny nikomu sprawić większego problemu.

To dość dziwne i niezrozumiałe, ale większość ludzi wyrzuca zamszowe buty nie ze względu na faktyczne uszkodzenia czy zużycie, ale ze względu na ... ZABRUDZENIA! Brudny, zaniedbany zamsz prezentuje się bardzo nieestetycznie i wiele osób odnosi wrażenie, że buty są po prostu wyeksploatowane, a skóra zupełnie zniszczona. Tymczasem często wystarczy je gruntownie oczyścić, w prosty sposób zregenerować kolor skóry, zabezpieczyć wodoodpornym impregnatem, wyposażyć w prawidła ... i buty są jak nowe!
Oczywiście najlepiej działać profilaktycznie i na drodze bieżącej pielęgnacji nie dopuszczać do stanu krytycznego. Ten rozdział zawiera kilka wskazówek, które pomogą utrzymać buty zamszowe w dobrej kondycji przez długie lata.

RANO

Najważniejszym narzędziem przy pielęgnacji zamszu jest specjalna szczoteczka (Saphir Metal), której twarde mosiężne włosie będzie wstanie głęboko oczyszczać skórę i przywracać jej miękką meszkowatą strukturę, a delikatniejsze włosie na zewnątrz pozwoli na usuwanie powierzchownych zabrudzeń.

  1. ZAWSZE używaj łyżki do butów

    Jest kilka rzeczy, które dość szybko potrafią doprowadzić do zniszczenia obuwia i sprawić, że przestaną być eleganckie oraz komfortowe. Jedną z nich jest zakładanie obuwia bez użycia łyżki do butów. Często powodujemy przez to zaginanie, wręcz nienaturalne łamanie tylnej, usztywnionej części cholewki. Warto absolutnie zawsze używać łyżki do butów, by tego uniknąć.

    Łyżka do butów to proste narzędzie, które pozwala na uniknięcia zaginania się cholewki oraz uszkodzenia zapiętek, a co najważniejsze ... oszczędza Twój kręgosłup. Naprawdę nie warto się męczyć.

    Warto mieć dużą lub średnią łyżkę w domu oraz w biurze i małą kieszonkową zawsze przy sobie, a szczególnie w podróży. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz ściągał ... ups ... zakładał buty :) Za najlepsze i najbardziej ekskluzywne uchodzą łyżki rogowe, ale jeżeli nie masz takiej akurat pod ręką, można czasem użyć w zastępstwie karty kredytowej, dokumentu, złożonego papieru ... pomyśl co zrobiłby McGywer :)

  2. Szczotka do zamszu

    Kilka ruchów czeszących wykonanych za pomocą szczotki Saphir Metal sprawia, że buty prezentują się zawsze wyjątkowo. Po założeniu obuwia na nogi, lub przed założeniem warto poświęcić 30 sekund na tę czynność. Szczoteczka radzi sobie z większością suchych zabrudzeń.

    Szczoteczka radzi sobie z większością suchych zabrudzeń.

WIECZÓR

Struktura zamszu powoduje, że w dość łatwy sposób gromadzą się na nim zabrudzenia, wnikając z czasem w głąb. Całodniowy brud potrafi odmienić nasze buty, dlatego po powrocie warto ponownie użyć szczoteczki do zamszu.

  1. Prawidła, nalepiej cedrowe

    Daj butom odetchnąć i pozostaw je na 15 minut po zdjęciu z nóg. W ciągu dnia wkładki wewnętrzne i skóra pochłaniają spore ilości potu oraz wilgoci. Przez 15 minut część będzie w stanie samoistnie odparować.

    Następnie włóż do butów dobre prawidła z prawdziwego cedru, które zadbają o właściwy kształt buta wyrównując zagięcia skóry, pochłoną nadal zalegającą wilgoć we wnętrzu i wypełnią Twoje buty przepięknym zapachem naturalnego cedru.

    Jeżeli buty nie są używane, powinny "wypoczywać" wyposażone w prawidła - najlepiej drewniane (cedrowe). Dzięki temu, skóra w miejscach częstych zgięć prostuje się. Ponadto w trakcie suszenia skóra nie ulega deformacjom. Prawidła ułatwiają również czyszczenie obuwia. Prawidła pomagają w suszeniu oraz wietrzeniu obuwia, ograniczają rozwój mikroorganizmów. Suszyć zawsze w temperaturze pokojowej z dala od wszelkich źródeł ciepła.

    Wysokiej jakości obuwie nie obejdzie się bez dobrych drewnianych prawideł, będących niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji obuwia. Inwestując w dobre prawidła wyświadczysz przysługę sobie i swoim butom, które dzięki nim będą służyły przez długie lata. Najlepsze salony sprzedaży, sklepy i pracownie nie wypuszczą klienta z wysokiej jakości obuwiem bez właściwych prawideł, które zapewnią zakupionym butom długowieczność.

    Najlepsze prawidła to prawidła cedrowe 2-częściowe, imitujące anatomię ludzkiej stopy (dokładnie wypełniają przednią część cholewki i tył buta nie deformując jego bryły oraz zapewniając utrzymanie naturalnego kształtu buta - zapobiegają kurczeniu i marszczeniu się skóry). Poza regulacją długości, reguluje się ich szerokość umożliwiając optymalne wypełnienie buta. Najwyższej jakości prawidła wykonuje się z surowego cedrowego drewna. Prawidła z drewna impregnowanego lub co gorsza lakierowanego nie chłoną wilgoci z wnętrza buta pozwalając na deformacje skóry, rozwój bakterii i mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do wydzielania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia, w skrajnych przypadkach do rozwoju pleśni czy grzybicy. Oczywiście przy odpowiedniej konserwacji wnętrza buta można tego uniknąć przy używaniu nawet plastikowych prawideł, ale wymaga to zaangażowania i stosowania odpowiednich środków chemicznych.

    Dlaczego drewno cedrowe?

    Drewno cedrowe posiada wyjątkowe właściwości - doskonale absorbuje wilgoć z wnętrza buta, a dzięki zawartym w sobie naturalnym olejkom eterycznym, pozostawia jednocześnie wyjątkowy, charakterystyczny przyjemny zapach. Badania wykazały, że drewno cedrowe zabija drobnoustroje i bakterie gnilne.

    Niezwykłe właściwości drzewa cedrowego były wykorzystywane już w starożytności. Cedr stosowano do wyrobu skrzyń do przechowywania żywności, odzieży i innych produktów, ponieważ jego intensywna woń zapewnia ochronę przed szkodnikami. Pozyskiwany z cedru olejek, dzięki swym właściwościom leczniczym, pielęgnacyjnym i oczyszczającym znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w przemyśle kosmetycznym. Doceniono korzystne odziaływanie cedru na organizm człowieka, przede wszystkim na system nerwowy (ludziom cierpiącym na nerwice, histerię czy bezsenność zaleca się jak najdłużej stać obok cedru). Drewno cedrowe od zawsze stosowane jest w budownictwie i meblarstwie. Struktura i właściwości cedru zapewniają wyjątkową wytrzymałość przy zachowaniu naturalnej lekkości i miękkości. Cedr ceniony jest ze względu na piękną strukturę drewna, ale także jako naturalny środek dezynfekujący powietrze w pomieszczeniu, który ma korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mając na uwadze wszystkie właściwości tego wyjątkowego materiału należy zgodzić się z autorytetami branży obuwniczej, które od zawsze jednogłośnie rekomendują prawidła cedrowe.

    Każda para butów powinna wypoczywać na dobrych cedrowych prawidłach. Jeżeli nie masz, aż tylu par dobrych cedrów, wkładaj prawidła zawsze w buty ostatnio noszone. Wtedy buty nieużywane trzymaj na zwykłych prawidłach.

  2. Szczotka do zamszu

    Nałożone na prawidła suche buty oczyść za pomocą szczoteczki do zamszu Saphir Metal. Jeżeli zabrudzenia są na tyle trwałe, że szczoteczka sobie z nimi nie radzi, zastosuj gumę do czyszczenia zamszu i nubuku - Saphir Gommadin. Jeżeli zamsz jest zaplamiony lub zabrudzony tak bardzo, że akcesoria sobie z tym nie radzą, użyj płynu do czyszczenia zamszu i nubuku - Saphir Omnidaim.

  3. Worek/pokrowiec na buty

    Skóra zamszowa jest szczególnie narażona na zabrudzenia, więc nieużywane buty przechowuj zawsze w bawełnianym pokrowcu Saphir.
    Pokrowec / worek na buty zabazpieczy je przed osiadaniem kurzu i odbarwieniami spowodowanymi promieniami słonecznymi.

     

Profilaktycznie warto obuwie zamszowe zabezpieczyć przed wilgocią oraz zabrudzeniami wodoodpornym impregnatem w aerozolu - Saphir Invulner.

Prawidłowa pielęgnacja zamszu nie jest skomplikowana, wymagająca i czasochłonna. Myślę, że przy minimalnym zaangażowaniu będziesz zaskoczony efektami i wrażeniami estetycznymi, jakie dostarczą Ci zamszaki.